JAK ZDOBYĆ CERTYFIKAT VCA I JAK WYROBIĆ NUMER SOFI?
05.03.2017NUMER SOFI jest najważniejszym dokumentem, który jest niezbędny, gdy chcemy podjąć legalną pracę na terenie Holandii. Numer sofi jest indywidualnym numerem i służy do identyfikacji podatkowej, a jego polskim odpowiednikiem jest numer NIP.
Numer sofi wyrabia się tylko raz, a ważność zachowuje on na całe życie. Jest on niezbędny do wszelkiej komunikacji z holenderską administracją państwową. Numer ten jest również niezbędny, gdy planujemy założyć konto w banku. Wyrobienie numeru Sofi jest całkowicie bezpłatne.
Aby wyrobić numer Sofi (Sofinummer) należy zadzwonić pod numer 0 800 – 0543 (z krajowego/holenderskiego telefonu) lub +31 (0) 55 538 53 85 (jest to międzynarodowy numer) oraz umówić się na spotkanie w jednym z kilkunastu oddziałów Belastingdienst . Numery te są czynne od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8.00 do 20.00 oraz w piątek w godzinach od 8.00 do 17.00. W dużych miastach ciężko umówić się na spotkanie na następny dzień, w mniejszych miastach zazwyczaj nie ma z tym problemu.
Można również bezpośrednio udać się do urzędu podatkowego w godzinach porannych. Mamy wówczas dużą szansę, że bez konieczności wcześniejszej rozmowy zostaniemy obsłużeni od ręki.
Poniżej przedstawiamy listę oddziałów Belastingdienst, które wydają numer Sofi:
- Alkmaar
- Almelo
- Amsterdam
- Breda
- Den Haag
- Doetinchem
- Eindhoven
- Goes
- Groningen
- Heerlen
- Leiden
- Leeuwarden
- Nijmegen
- Rotterdam
- Utrecht
- Zwolle
Do oddziału Belastingdienst należy zabrać dokument tożsamości: paszport lub dowód osobisty, który jest ważny jeszcze przynajmniej przez trzy miesiące. Na miejscu otrzymuje się odpowiedni formularz, w którym podajemy imię i nazwisko, adres zamieszkania w Polsce, miejsce pobytu w Holandii oraz nieobowiązkowo adres pracodawcy. Po około 10 minutach otrzymuje się swój własny numer sofi.
* * *
VCA jest nazwą systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy w przedsiębiorstwach, który obowiązuje w Holandii, Luksemburgu, Belgii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii oraz niekiedy również w Skandynawii. Wiele firm wdraża system VCA aby ograniczyć liczbę wypadków oraz znacząco zwiększyć bezpieczeństwo pracy swoich pracowników.
Podstawowym wymogiem tego systemu jest posiadanie przez pracowników oraz podwykonawców certyfikatu VCA w formie dyplomu oraz karty, która jest wydawana razem z dyplomem. Posiadanie takiego dyplomu potwierdza zapoznanie się oraz zachowywanie przez pracownika zasad bezpiecznej pracy oraz oficjalnie zezwala do jej podjęcia. Występują dwa rodzaje certyfikatów VCA:
- Certyfikat Basic - przeznaczony dla pracowników liniowych. Egzamin dostępny jest we wszystkich językach UE, zatem również w języku polskim. Czas trwania egzaminu wynosi 60 minut i składa się on z 40 pytań, dopuszcza się popełnienie 12 błędów.
- Certyfikat VOL - przeznaczony dla kierowników i managerów. Egzamin dostępny jest w języku angielskim, niemieckim, holenderskim oraz francuskim. Czas trwania egzaminu wynosi 105 minut i składa się on z 70 pytań, dopuszcza się popełnienie 21 błędów.
Dyplom wydawany jest w języku angielskim na okres 10-ciu lat i posiada swój unikatowy numer. Każda osoba, która zda egzamin jest umieszczana w międzynarodowej bazie wydanych certyfikatów: www.vca.ssvv.nl. Dzięki temu pracodawca ma możliwość sprawdzenia, czy dana osoba rzeczywiście posiada aktualny certyfikat VCA.
Karta plastikowa wydawana razem z dyplomem posiada format karty kredytowej, która zawiera dane osobowe takie jak imię i nazwisko oraz miejsce i datę urodzenia. Ułatwia ona pracownikom pracę za granicą i zamiast okazywać aktualny dyplom pracownik może pokazać kartę.
Szkolenie VCA jest płatnym szkoleniem. Można odbyć je będąc w Holandii. Również istnieje kilka firm, które oferują przeszkolenie na terenie Polski. Szkolenie stacjonarne VCA zazwyczaj jest jednodniowym szkoleniem, które obejmuje zagadnienia systemu zarządzania bezpieczeństwem, zdrowiem oraz środowiskiem, obowiązujące w krajach UE. Na szkolenie należy się zgłosić z dowodem osobistym lub paszportem oraz z jego kopią.